Ezo Gelin Yöresel Ürünler Pazarına HOŞGELDİNİZ

0 (533) 507 33 27
Yeni

Dolmalık Kuru Haylan Kabağı

Dolmalık Kuru Haylan Kabağı hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, kabağın çekirdeklerinin iyi ayıklanmasıdır. Aksi takdirde çekirdekler kurutma işlemi esnasında sıkıntı çıkarabilmekte ve sebzenin kurumasını geciktirdiği için çürümelerin görülmesine sebep olabilmektedir.1 Dizim 45-50 Adet.

  • Fırsat Ürünü
  • Hızlı Kargo
110,00
-

- +
95

Dolmalık kuru haylan kabağı, ülkemiz sınırları içerisinde yer alan nerede ise bütün illerde tüketilen sebzeler arasında yer almaktadır.

Gaziantep Usulü Dolmalık Kuru Haylan Kabağı Nasıl Yapılır?

Mevsiminde toplanan Antep usulü dolmalık kurutmalık Haylan Kabağı, temizlenip, ipe geçirilerek güneşte kurumaya bırakılır. Bu işlemin dışında herhangi bir işleme maruz bırakılmaz.

Dolmalık Kuru Haylan Kabağının İçeriğinde Ne Vardır?

Katkı maddesi, koruyucu özelliğe sahip ilaçlar veya kimyasal hiçbir madde kullanılmadan doğal olarak yapılır. Her yıl taze "Haylan Kabağı" ile yapılan dolmalık kurularımız seri üretim veya fabrikasyon değildir. Dolmalık kuru kabak hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, kabağın çekirdeklerinin iyi ayıklanmasıdır. Aksi takdirde çekirdekler kurutma işlemi esnasında sıkıntı çıkarabilmekte ve sebzenin kurumasını geciktirdiği için çürümelerin görülmesine sebep olabilmektedir.

Dolmalık Kuru Haylan Kabağını Nerede Yapılıyor?

Kendi evimizin terasında yiyeceğimiz ve satacağımız kadar yaptığımız ürünlerdir, Gaziantep Kuru Haylan Kabağı kısıtlı stoklarla sofranıza geliyor. Antep usulü yapılan dolmalık Gaziantep Kuru Haylan Kabağı saklama koşulu diğer yörelerden farklılık gösterebilir.

Dolmalık Kuru Haylan Kabağı Ne Zaman Yenir?

Dolmalık kuru haylan kabağı, ülkemiz sınırları içerisinde yer alan nerede ise bütün illerde tüketilen sebzeler arasında yer almaktadır. Yaz aylarında yetiştirilen kabak sebzesinin, kış aylarında ya da diğer mevsimlerde rahatlık ile tüketilebilmesi için kurutulması ile elde edilen bu gıda birçok faydayı içerisinde barındırır.

Dolmalık Kuru Kabak ile Sindirim Sisteminizi Kontrol Altına Alacaksınız!

Bazı kişiler kabak sebzesini bilindik hali ile tüketmekten hoşlanmayabilirler. Ancak dolmalık kuru kabak, taze kabaktan çok daha farklı bir tada sahip olduğu için herkesin sevebileceği bir yapıdadır. Dolmalık kuru kabağın faydaları arasında en çok göze çarpan, kabağın yüksek lif oranı sayesinde bağırsak sağlığına olan etkisidir. Bu neden ile taze kabak yemekten hoşlanmayan ancak bağırsak sorunu yaşayan kişiler, kabağı bu şekilde tüketerek bağırsak sağlıklarını koruyabilirler.

Kabaklar Yazlık Kabak Olup Aşağıdaki Özelliklere Sahiptir.

 

  • Bölgede iki tür kabak yetişir. Bunlardan ilki ve en sık kullanılanı dolmalık kabak olup diğeri sarılıcı bir bitki ve yöresel adı haylan kabağı olan asma kabağı ve acur olarak ifade edilen bir kabaktır.
  • Ufak elips ve sarı-yeşil arası bir renktedir. İçi beyazımsı renktedir.
  • Dolmalık kabak 10-15 cm boyunda, 6-9 cm çapında, hasat olumunda 350-450 g’dır.
  • Hasat, fide dikiminden 80-90 gün sonradır. Kabakların yetiştiği toprak pH’sı 6-7 arasında olmalıdır.

Gaziantep Kuru Haylan Kabağı Üretim Metodu

Kurutma öncesi oyulmuş ve soyulmuş kabakların içi ve dışı iyotlu tuz ile tuzlanır. Tuzlama işleminden sonra 15 ilâ 20 cm olan ve masaya sabitlenen çubuklar dikey olarak monte edilir. Sonrasında kabaklar delinmeden çubuklara oturtulur. Doğrudan güneş alan yerde kurutmaya bırakılır. Kabağın tuzlanmasının amacı nemli bir sebze olması ve kurumayı hızlandırması ve de daha uzun ömürlü olması içindir.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.