Ezo Gelin Yöresel Ürünler Pazarına HOŞGELDİNİZ

0 (533) 507 33 27
Yeni

Gaziantep Kuru Dolmalık Acı Biber

Gaziantep Kuru Dolmalık Acı Biber, Her yıl taze "Antep Biberleri" ile yapılan dolmalık kurularımız seri üretim veya fabrikasyon değildir. Kendi evimizin terasında yiyeceğimiz ve satacağımız kadar yaptığımız ürünlerdir. 1 Dizim 45-50 Adet.

  • Fırsat Ürünü
  • Hızlı Kargo
90,00
-

- +
93

Gaziantep Kuru Dolmalık Acı Biber, Her yıl taze "Antep Biberleri" ile yapılan dolmalık kurularımız seri üretim veya fabrikasyon değildir. Kendi evimizin terasında yiyeceğimiz ve satacağımız kadar yaptığımız ürünlerdir.

Gaziantep Kuru Dolmalık Acı Biber Nasıl Yapılır?

Mevsiminde toplanan "Antep Biberleri" temizlenip, ipe geçirilerek güneşte kurumaya bırakılır. Dolmalık biberi kuruturken, güneşin açısı doğru hesaplanmalıdır. Aksi takdirde direkt olarak güneşin altına konan biberler, çürümeye başlar. Bu işlemin dışında herhangi bir işleme maruz bırakılmaz, katkı maddesi, koruyucu özelliğe sahip ilaçlar veya kimyasal hiçbir madde kullanılmadan doğal olarak yapılır. Dolmalık kuru acı biber yöresel bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi illerinin hemen hemen hepsinde tüketiliyor olsa da bu gıdanın ana şehri Gaziantep’tir.

Gaziantep Kuru Dolmalık Acı Biberin Tadı Nasıldır?

Dolmalık kuru acı biber, damak tadı acı seven kişiler tarafından sıklık ile tüketilmektedir. Dolmalık kuru acı biber daha koyu renge sahiptir. Gaziantep ilimizden tüm ülkeye gönderilmektedir.

Gaziantep Kuru Dolmalık Acı Biberin Özelliği Nedir?

Dolmalık kuru acı biberin en önemli özelliği Gaziantep yöresinde yetişmiş olan biberlerin kurutulmasıdır. Her yörede elbette ki biber bulunmakta ya da kişiler kendi imkanları ile biber üretimi yapmaktadır. Ancak Gaziantep yöresinde üretilen biberler, kurutulmaya müsait olan özel biberlerdir. Bu neden ile bu yöreden çıkan biberlerin kurutulması ile ortaya çıkan dolmalık kuru acı biber hem tadı hem de rengi ile diğer yörelerin biberlerinden ayrılmaktadır.

Doğru Kurutulmuş Biberler ile Ağız Tadınız Yerine Gelecek!

Dolmalık kuru acı biber, özen ile yürütülmesi gereken bir kurutma sürecine sahiptir.  Bu neden ile biberlerin çürüyerek ya da yumuşayarak tatlarının bozulmaması için doğrudan güneş görmeyen, gölgelik yerlerde kurumaya bırakılması gerekir. Gaziantep Kuru Dolmalık Acı Biber kısıtlı stoklarla sofranıza geliyor. Antep usulü yapılan dolmalık Gaziantep Kuru Dolmalık Acı Biber saklama koşulları diğer yörelerden farklılık gösterebilir.

Gaziantep Kuru Dolmalık Acı Biberler Coğrafi Olarak Aşağıdaki Özelliklere Sahiptir

  • Dolmalık biberlerde lop sayısına göre yuvarlak küt veya hafif sivri uçlu, kiraz ve domates şekillidir.
  • Kırmızı ve yeşilden kırmızıya dönük renktedir.
  • Dolmalık biberler 8-9 cm boyunda ve 7-9 cm çapındadır.
  • Et kalınlığı; ince etli olanlar için 1-2 m, kalın etliler 3-6 mm’dir.
  • Tohumdan sebze olgunluğuna kadar geçen süre 100-150 gündür.

Gaziantep Kuru Dolmalık Acı Biber Coğrafi Üretim Metodu

Temmuz ayının sonunda biber hasat edilir. Kurutma öncesi oyulmuş 45- 50 adet dolmalık biber, pamuk oranı yüksek dolma ipine uç kısmına yakın bir yerden geçirilir. Daha sonra genişçe bir kaba içme suyu doldurulur ve biberler suya batırılıp çıkartılır. İpler gergin bir şekilde asma iskelesine bağlanır. Kurutulacak sebzelerin güneşte yanmaması için kurutmalıkların bağlandığı dolma çatısının üst kısmına ağaç dalları veya yapraklarıyla gölgelendirme yapılır. Ürün doğrudan güneş ışınlarıyla kurutulmaz ve Oğuzeli ilçesi ovada yer aldığından rüzgârın da kurumaya katkısı olmaktadır. Patlıcan ve kabak yaklaşık 3 günde, biber ise yaklaşık 10 günde kurur. Sebzeler kuruduktan sonra toplama safhasına geçilir. Gaziantep ilinin Türk mutfağına kattığı pek çok lezzet vardır. Dolmalık kuru acı biber de o lezzetlerden biridir. Dolmalık kuru acı biber adından da anlaşılacağı üzere, genel olarak dolma yapımında kullanılır. Ancak bu ürünün kızartmalarda ya da meze yapımında da değerlendirilmektedir.

Vitamin Deposu Dolmalık Kuru Acı Biberler ile Evinize Sağlığı Taşıyacaksınız!

Tadı ile diğer dolma çeşitlerinin arasından sıyrılmayı başaran dolmalık kuru acı biber, Gaziantep ili içerisinde mevsiminde toplanan biberlerin ayıklanıp yıkanmasından sonra güneş altında kurutulmaya bırakılması ile elde edilir. Yapısında A ve C vitamini, lif, magnezyum, folik asit, demir, potasyum ve fosfor gibi içerikleri barındıran dolmalık kuru acı biber, birden fazla gıdadan alınabilecek olan bütün vitamin ihtiyacını tek başına karşılamaktadır. Dolmalık kuru acı biberin faydaları keşfedildikten sonra bu ürün her mutfakta kendine bir yer bulacaktır.

Gaziantep Kuru Dolmalık Acı Biber, Mevsiminde toplanan "Antep Biberleri" Antep usulü dolmalık kurutmalık biberlerimiz temizlenip, ipe geçirilerek güneşte kurumaya bırakılır. Bu işlemin dışında herhangi bir işleme maruz bırakılmaz, katkı maddesi koruyucu özelliğe sahip ilaçlar veya kimyasal hiçbir madde kullanılmadan doğal olarak yapılır. Her yıl taze "Antep Biberleri" ile yapılan dolmalık kurularımız seri üretim veya fabrikasyon değildir. Kendi evimizin terasında yiyeceğimiz ve satacağımız kadar yaptığımız ürünlerdir, Gaziantep Kuru Dolmalık Acı Biber kısıtlı stoklarla sofranıza geliyor. Antep usulü yapılan dolmalık Gaziantep Kuru Dolmalık Acı Biber saklama koşulu diğer yörelerden farklılık gösterebilir.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.