Ezo Gelin Yöresel Ürünler Pazarına HOŞGELDİNİZ

0 (533) 507 33 27
Yeni

Gaziantep Kuru Dolmalık Tatlı Biber

Gaziantep Kuru Dolmalık Tatlı Biber, Her yıl taze "Antep Biberleri" ile yapılan dolmalık kurularımız seri üretim veya fabrikasyon değildir. Kendi evimizin terasında yiyeceğimiz ve satacağımız kadar yaptığımız ürünlerdir. 1 Dizim 45-50 Adet.

  • Fırsat Ürünü
  • Hızlı Kargo
90,00
-

- +
88

Gaziantep Kuru Dolmalık Tatlı Biber, Her yıl taze "Antep Biberleri" ile yapılan dolmalık kurularımız seri üretim veya fabrikasyon değildir. Kendi evimizin terasında yiyeceğimiz ve satacağımız kadar yaptığımız ürünlerdir.

Gaziantep Kuru Dolmalık Tatlı Biber Nasıl Yapılır?

Mevsiminde toplanan "Antep Biberleri" temizlenip, ipe geçirilerek güneşte kurumaya bırakılır. Dolmalık biberi kuruturken, güneşin açısı doğru hesaplanmalıdır. Aksi takdirde direkt olarak güneşin altına konan biberler, çürümeye başlar. Bu işlemin dışında herhangi bir işleme maruz bırakılmaz, katkı maddesi, koruyucu özelliğe sahip ilaçlar veya kimyasal hiçbir madde kullanılmadan doğal olarak yapılır.

Gaziantep Kuru Dolmalık Tatlı Biberin Tadı Nasıldır?

Dolmalık kuru tatlı biber, damak tadı acı tada müsait olmayan kişiler tarafından sıklık ile tüketilmektedir. Dolmalık kuru acı biberden daha açık renge sahip olan bu biber çeşidi, Gaziantep ilimizden tüm ülkeye gönderilmektedir.

Gaziantep Kuru Dolmalık Tatlı Biberin Özelliği Nedir?

Dolmalık kuru tatlı biberin en önemli özelliği Gaziantep yöresinde yetişmiş olan biberlerin kurutulmasıdır. Her yörede elbette ki biber bulunmakta ya da kişiler kendi imkanları ile biber üretimi yapmaktadır. Ancak Gaziantep yöresinde üretilen biberler, kurutulmaya müsait olan özel biberlerdir. Bu neden ile bu yöreden çıkan biberlerin kurutulması ile ortaya çıkan dolmalık kuru tatlı biber hem tadı hem de rengi ile diğer yörelerin biberlerinden ayrılmaktadır.

Doğru Kurutulmuş Biberler ile Ağız Tadınız Yerine Gelecek!

Dolmalık kuru tatlı biber, özen ile yürütülmesi gereken bir kurutma sürecine sahiptir.  Bu neden ile biberlerin çürüyerek ya da yumuşayarak tatlarının bozulmaması için doğrudan güneş görmeyen, gölgelik yerlerde kurumaya bırakılması gerekir. Gaziantep Kuru Dolmalık Tatlı Biber kısıtlı stoklarla sofranıza geliyor. Antep usulü yapılan dolmalık Gaziantep Kuru Dolmalık Tatlı Biber saklama koşulları diğer yörelerden farklılık gösterebilir.

Gaziantep Kuru Dolmalık Tatlı Biberler Aşağıdaki Özelliklere Sahiptir

  • Dolmalık biberlerde lop sayısına göre yuvarlak küt veya hafif sivri uçlu, kiraz ve domates şekillidir.
  • Kırmızı ve yeşilden kırmızıya dönük renktedir.
  • Dolmalık biberler 8-9 cm boyunda ve 7-9 cm çapındadır.
  • Et kalınlığı; ince etli olanlar için 1-2 m, kalın etliler 3-6 mm’dir.
  • Tohumdan sebze olgunluğuna kadar geçen süre 100-150 gündür.

Gaziantep Kuru Dolmalık Tatlı Biber Üretim Metodu

Temmuz ayının sonunda biber hasat edilir. Kurutma öncesi oyulmuş 45- 50 adet dolmalık biber, pamuk oranı yüksek dolma ipine uç kısmına yakın bir yerden geçirilir. Daha sonra genişçe bir kaba içme suyu doldurulur ve biberler suya batırılıp çıkartılır. İpler gergin bir şekilde asma iskelesine bağlanır. Kurutulacak sebzelerin güneşte yanmaması için kurutmalıkların bağlandığı dolma çatısının üst kısmına ağaç dalları veya yapraklarıyla gölgelendirme yapılır. Ürün doğrudan güneş ışınlarıyla kurutulmaz ve Oğuzeli ilçesi ovada yer aldığından rüzgârın da kurumaya katkısı olmaktadır. Patlıcan ve kabak yaklaşık 3 günde, biber ise yaklaşık 10 günde kurur. Sebzeler kuruduktan sonra toplama safhasına geçilebilir.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.