Ezo Gelin Yöresel Ürünler Pazarına HOŞGELDİNİZ

0 (533) 507 33 27
Yeni

Kimyon Tane

Ezo Gelin Yöresel

Kimyon, maydanozgiller familyasından Mayıs-Haziran ayları arasında, beyaz ve pembemsi renkli çiçekleri açan, 40–60 cm boyunda, bir yıllık otsu bir bitki türü.

 • Fırsat Ürünü
 • Hızlı Kargo
250,00
-

- +
299

Müthiş Aromalı Tane Tane Kimyon, kimyon ne maydonoz ne demeyin ikiside aynı ailenin üyesi ve hatta yediğiniz baharatların çoğu maydonozgillerden.

Kimyon pembiş pembiş tomurcukları olan, beyaz beyaz açan, yer yer pembe yer yer beyaz çiçekleri olan gördüğünüzde kimyon ağaç değilmiymiş dedirtecek bir bitki türüdür. Yemeklere kattığı değişik aromalarla baharat türleri arasında evlere girme sıralamasında gayet yüksek sıralardadır.

Kimyon bitkisi nasıldır?

Kimyon bitkisi 1 yıllık bitkiler sınıfına girer ve ortalama boyu 50 cm'dir. 

Kimyon En Çok Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Kimyon biz Gaziantep'lilerin en çok ciğer şişte toz biber ile tercih ettiği baharat türlerinden biridir ama başka efendim hangi yemeklerde kullanılır bu kimyon derseniz şöyle sıralayabiliriz;

 • Özellikle et yemeklerinde kullanılır.
 • Lahmacun, güveç, kazan yemekleri, etli pide, sıra böle uzar gider ama en önemli şey sizin damak tadınızdır. Canınız isterse atarsınız istemesse atmassınız. Ama evde bulunsun derseniz, ezogelinyoresel.com sitemizden uygun fiyata kimyon siparişinizi verebilirsiniz.
 • Gazı almak için kuru fasulye nohut, mercimek gibi gaz yapma oranı yüksek yemekelerde bence mecburen kullanılmalıdır her ne kadar bunu kimse bilmesede.
 • Yine Gaziantep'te biz kuru köftede, Şanlıurfa'da çiğ köftede, Adıyaman'da etsiz bol zeytinyağı ile yağı ile yapılan çiğ köftede bolca kullanılır.

Kimyon'nun Faydaları Nelerdir?

Kimyon verdiği aroma ile yemeklere farklı lezzetler katmak için kullanılsa da anason ile karıştırıp kaynatıldığında bebeklerde ve yetişkinlerde gaz sancısını önleyici etkileri bulunmaktadır. Anason ve kimyonun karıştırılıp kaynatılarak süzeriz, daha sonra yemekten 15-20 dakika önce iki çay kaşı tüketerek gaz oluşumunu önlemiş oluruz. Daha bir çok faydası olduğundan şüphemiz yok ama burada sıralayarak lokman hekim sitesine çevirmek istemedik.

Kimyon Nerede Yetişir? Anavatanı Neresidir? 

Wikipedia kaynakalrına göre kimyon orta doğuda yetişiyor ama ben tek tek ülke ülke nerede yetiştiğini bilmek isterim derseniz tam liste aşağıdadır. Ülkemizde de en çok Konya, Ankara ve Eskişehir'de yetişen Kimyon bitkisi dünya genelinde çokça yetişen güzel aromalı bir baharattır.

 1. İran
 2. Özbekistan
 3. Tacikistan
 4. Türkiye
 5. Fas
 6. Mısır
 7. Hindistan
 8. Suriye
 9. Meksika
 10. Şili

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.