Ezo Gelin Yöresel Ürünler Pazarına HOŞGELDİNİZ

0 (533) 507 33 27
Yeni

Kavrulmuş Antep Fıstığı

Ezo Gelin Yöresel

Gaziantep'e özgü bir bitki olup diğer fıstıklarla karıştırılmamalıdır. Yüzde 99 çıtlak olarak sofralarınıza gelecek olan Ezo Gelin Yöresel Kavrulmuş Antep fıstığı gerçek ve orijinaldir.

 • Fırsat Ürünü
 • Hızlı Kargo
 • Loh000046-3
375,00
-

- +
100

Gaziantep'e özgü bir bitki olup diğer fıstıklarla karıştırılmamalıdır. Yüzde 99 çıtlak olarak sofralarınıza gelecek olan Ezo Gelin Yöresel Kavrulmuş Antep fıstığı gerçek ve orijinaldir.

Antep fıstığı, sakız ağacıgiller familyasından yenebilen kabuklu bir meyve, bu meyvenin çekirdeği ve ağacı. Bazı yörelerde Şam fıstığı olarak da bilinir. Antep fıstığı ağacından yetişir, yağlı, ince kabukludur. Tatlıcılık, yiyecek sektörü ve kuruyemiş olarak tüketilir

Antep Fıstığı KALİTELİ ve LEZZETLİ %99 ana çıtlaktır . Antep Fıstığının lezzeti üretildiği verimli topraklardan ve kavurma işleminde geldiğini biliyoruz ve en verimli topraklardaki fıstıkları özel kavurma işlemimi uygulayarak LEZZETLİ ve KALİTELİ fıstıkları sizlere sunuyoruz. 

Antep Fıstığı Ne Zaman Yetişir?

Antep Fıstığı Ağustos ayının ortasından başlayarak 1 aylık süreç içerisinde farklı olgunlaşma aşamalarında toplanır. İlk hasat denilen boz fıstıklar baklava ve katmer sektöründe kullanılmaktadır. Kavurma işleminden geçen fıstıklar ise iç yapıları kırmızılaşan ilk hasat fıstıklara göre daha çok olgunlaşan fıstıklardır. https://www.ezogelinyoresel.com olarak Gaziantep Barak Bölgesinin verimli topraklarında, yaz sıcaklarında üreticilerimizin bin bir zahmetle ve emekle, ağaçların altına şal denilen örtüler sererek dalından topladıkları fıstıkları alıyoruz. Fıstıkların içerisindeki yabancı maddelerden ayıklayarak dış kabuğunu soyma işlemi yapıyoruz. Sizlere aynı KALİTE de fıstıklar sunmak için eleme işlemi ile boylama yapıyoruz. Tuzlu sularda bekletilen fıstıkları özel kavurma işlemine tabi tutuyoruz. Kavurma işleminden sonra artık sizlerin keyifli anlarında yemesi için eşsiz lezzetiyle fıstıkları hazır hale getirmiş oluyoruz.

Antep Fıstığı Besin Değerleri Nedir? 

100 gramda;

 • 16 gram karbonhidrat

 • 25 gram protein

 • 50 gram yağ

 • 9 gram lif

 • 18 miligram sodyum

 • 705 miligram potasyum

 • 92 miligram kalsiyum

 • 5 miligram demir içerir.

Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir?

 • Antep Fıstığı içerdiği besin değerleri bakımından bir mucize meyvedir.
 • Öğün aralarında 10-12 adet tüketilmesi vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılar.
 • Antioksidan içeriği ve besin değerleri sayesinde vücuda canlılık veriri.
 • Karaciğer ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
 • Kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır.
 • İçeriğinde kolesterol bulunmaz ve kolesterol seviyesini düşürür.
 • Şeker hastalarının tüketmesinde herhangi bir sakınca yoktur. 

Antep Fıstığı Nerede Yetişir?

Antep fıstığı, ülkemiz sınırları içerisinde yetişen bir kuruyemiş çeşididir. Sakız ağacıgiller familyasına mensup olan bu kuruyemiş, tüm dünya genelinde her türlü gıda sektöründe kullanılmaktadır. Kavrulmuş, tuzlu ya da taze olarak tüketilebilen Antep fıstığı, ülkemizde en çok Gaziantep ilinde yetiştirilmektedir. Adıyaman, Şanlıurfa, Siirt, Kahramanmaraş ve Diyarbakır’da da Antep fıstığı ağaçları bulunmaktadır.

Sağlığınıza Antep Fıstığının Faydaları Dokunsun!

Şam fıstığı olarak da bilinen Antep fıstığı hem tadı hem de insan sağlığı üzerinde ki olumlu etkileri ile en çok tüketilen kuruyemişlerin başında gelmektedir. Antep fıstığının faydaları oldukça fazladır. Kalorisinin düşük olması sayesinde diyet menülerinde de sıklık ile yer alan Antep fıstığı, protein bakımından oldukça zengindir. İçeriğinde yer alan vitaminler sayesinde bağışık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayan bu kuruyemiş, bu özelliği ile tam bir hastalık savardır.

Antep fıstığı, iyi bir sindirim sistemi düzenleyicisidir. Bağırsakları ile başı dertte olan kişiler, sıklık ile Antep fıstığı tüketimini arttırdıkları takdirde sindirim sistemlerinin düzene girmeye başladığını dile getirmektedirler. Ayrıca cilt sağlığına da dost olan Antep fıstığı, pürüzsüz bir cilt güzelliğine ulaşılmasına aracı olur.

Antep Fıstığı Fiyatı?

Antep fıstığı fiyatı, kuruyemişler arasında yer alan diğer fiyatlandırmalara kıyasla daha çok merak edilmektedir. Oldukça fazla seveni olan Antep fıstığı, ülkemiz sınırları içerisinde de üretiliyor olmasından dolayı, diğer dünya ülkelerine göre uygun fiyatlar ile satışa sunulmaktadır.

Antep fıstığı fiyatları yıldan yıla göre değişiklik göstermektedir. Yıl içerisinde hasatın iyi olması, fiyatların dibe çekilmesini sağlamaktadır. Ayrıca Antep fıstığı fiyatları, fıstığın yetiştirildiği bölgeye göre ortaya çıkan fıstık çeşidine göre de değişiklik göstermektedir. Ülkenin kuruyemiş ekonomisi içerisinde önemli bir yere sahip olan Antep fıstığı, yetiştiriciliğinin titizlik ile yürütülmesi gerektiği bir üründür.

Antep Fıstığı Çeşitleri?

Antep fıstığı çeşitleri, Antep fıstığı fiyatı üzerinde etkili olan başlıklardan biridir. Bölgeden bölgeye göre hem tat hem de boyut olarak değişiklik gösterebilen Antep fıstığı çeşitleri ve özellikleri şu şekildedir:

 • Halebi: Yılın eylül ayında olgunlaşmaya başlar. Kaliteli bir yapısı vardır ancak verimi oldukça düşüktür.
 • Barak: Erken olgunlaşan bir çeşit olduğu için yaz aylarının kısa sürede tamamlandığı bölgelerde yetişir.
 • Siirt: Antep fıstığı çeşitlerinin en kalitelisi olarak adlandırılır. Verim bakımından oldukça yüksektir.
 • Ohadi: Kalite bakımından Siirt Antep fıstığından dahi iyi olduğu söylenir. Ancak oldukça geç olgunlaştığı için verimi bir hayli düşüktür.
 • Tekin: Ülkemiz sınırları içerisinde en yaygın olan Antep fıstığı çeşididir. Verimi oldukça yüksektir.

Antep Fıstığının Coğrafi Bölgesi Neresidir?

Hava  koşullarının  aynı/uygun  olduğu yöreler; Adıyaman, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Manisa, Malatya, Mardin, Mersin, Muğla, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli yöreleridir.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.