Ezo Gelin Yöresel Ürünler Pazarına HOŞGELDİNİZ

0 (533) 507 33 27
Yeni

Gaziantep Ev Yapımı Tatlı Biber Salçası

Ezo Gelin Yöresel

Gaziantep Ev Yapımı Tatlı Biber Salçası, ​​​​​​​Gaziantep’in halis muhlis ev yapımı tatlı biber salçası. Her yıl taze ve yeni mahsul tatlı biberler toplanarak tek tek ev yapımı usullerle içi dışı temizlenip, evimizde bulunan biber çekme makinesiyle çekilerek özenle hazırlanır.

  • Fırsat Ürünü
  • Hızlı Kargo
  • Loh00009
135,00
-

- +
99

Gaziantep Ev Yapımı Tatlı Biber Salçası, Gaziantep’in halis muhlis ev yapımı tatlı biber salçası. Her yıl taze ve yeni mahsul tatlı biberler toplanarak tek tek ev yapımı usullerle içi dışı temizlenip, evimizde bulunan biber çekme makinesiyle çekilerek özenle hazırlanır, içerisinde tuz haricinde hiçbir katkı maddesi bulunmadan Antep’in meşhur kuru sıcağında dinlenmeye bırakılır.

Ev Yapımı Tatlı Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Her yıl taze ve yeni mahsul tatlı biberler toplanarak tek tek ev yapımı usullerle içi dışı temizlenip, evimizde bulunan biber çekme makinesiyle çekilerek özenle hazırlanır, içerisinde tuz haricinde hiçbir katkı maddesi bulunmadan Antep’in meşhur kuru sıcağında dinlenmeye bırakılır. Günde iki defa karıştırılarak suyu çekilene kadar güneşin altında bekletilir. Gaziantep Ev Yapımı Tatlı Biber Salçası Antep’in o meşhur kuru sıcaklarında evimizin üstündeki terasta hijyenik koşullar sağlanarak yapılmaktadır. Kesinlikle fabrikasyon veya seri üretim salça yapmıyoruz. Seri üretim veya fabrikasyon ürün olmadığı için kısıtlı stoklarımızla sizlerin sofrasına geliyor.

Antep Salçası Kilosu Ne Kadar

Antep salçası fiyatı, yemeklerinde Antep salçası kullanmayı seven kişiler tarafından sıklık ile araştırılır. Antep salçası fiyatları, pek çok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Bu neden ile Antep salçasının fiyatı için tek bir fiyatı baz almak mümkün değildir.

Antep salçası iki ayrı içeriğe sahiptir. Biber salçası için kullanılan acı ve tatlı biberler, domates salçası yapımı için kullanılan domatesler Antep salçası fiyatına doğrudan etki etmektedir. Bu neden ile Antep salçası fiyatı belirlenirken yalnızca salçaya fiyat biçildiğini düşünmek doğru değildir. Ancak herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan üretilen Antep salçası hakkında fiyatlarının piyasaya göre uygun olduğunu söylemek mümkündür.

Organik Antep Salçasının Tadına Varın!

Antep salçasının orijinalliği, herhangi bir katkı maddesi içermemesinden anlaşılabilmektedir. Antep salçaları fabrika ortamında üretilmemektedir. Bu neden ile etiketinde herhangi bir katkı maddesi bulunan salçaların, Antep salçası olmadığını söylemek mümkündür.

Orijinal Antep salçasında, diğer salçalar gibi küflenme olmaz. Bu neden ile hem tadı hem de görünümü asla bozulmaz. Küflenme gözlenen salçaların orijinal Antep salçası olmadığını ve dolayısı ile Antep salçası fiyatı için belirlenen fiyat aralığında yer almadığını söylemek mümkündür.

Antep Salçası

Antep salçası, yemeklerin vazgeçilmezi olan salça türlerinden biridir. Herhangi bir katkı maddesine başvurulmadan üretilen bu salça türü, çoğunluk ile “yöresel salça” ya da “köy salçası” olarak da bilinmektedir. Ülkemizin dört bir yanında mevsimine bağlı olarak salçalar üretilmektedir. Ancak salça denince çoğu insanın aklına direkt olarak Antep salçası gelmektedir. Antep salçası üretiminde kullanılan malzemeler özen ile seçilir. Mevsiminde yetiştirilen malzemelerden üretilen bu salça, doğal yollar ile üretildiği için oldukça uzun ömürlüdür.

Antep Salçası Çeşitleri

Antep salçası, salçanın üretimi için kullanılan malzemeye göre farklı görünümlerde ve isimlerde karşımıza çıkar. Antep domates salçası ve Antep biber salçası olarak iki alt başlığa ayrılan Antep salçası, mevsiminde yetiştirilmiş olan malzemelerden üretilir. Daha koyu renkte olan salça, biber salçasıdır. Gaziantep ili sınırları içerisinde yetiştirilen domatesler, tüm ülkeye dağıtılmaktadır. Özel olarak hazırlanan domatesli salça da sevilen domateslerden üretilmektedir. Domates salçası çoğunluk ile sulu yemeklerde kullanılır. Gaziantep’in biberlerinden hazırlanan biber salçası ise daha çok soslarda ya da sulu yemeklerin acı olması istenildiğinde kullanılır.

Doğal Antep Salçası

Doğal Antep Salçası özellikle Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yapılan bir yöresel bir lezzettir. Akdeniz Bölgesi illerinden biri olan Adana’da da doğal salça yapımı ile sıklık ile karşılaşılmaktadır. Hemen hemen her yemeğin hazırlanması için salçaya ihtiyaç duyulur. Günümüzde her markette salça çeşitlerine rastlamak mümkündür. Ancak market salçaları fabrikasyon ürünüdür. Bu neden ile içlerinde hem katkı maddeleri hem de koruyucu maddeler yer alır. Ayrıca fabrika salçalarında mevsime uygun üretim yapılmayabilir. Bu durum salçanın tadının, doğal salçanın tadından uzaklaşmasına sebep olur.

Mevsiminde Toplanan Sebzeleri Salçanızda Hissedin!

Doğal salça yapımı oldukça zahmetli bir sürece sahiptir. Bu sürecin en önemli adımını ise salça yapımında kullanılacak olan malzemelerin mevsiminde toplayabilmek oluşturur. Doğal salçanın yapıldığı bölgeler, domates ve biber üretiminin de yapıldığı yerlerdir. Mevsiminde ve ilaçsız bir şekilde yetiştirilen sebzelerden yapılmış salçalar hem tatları hem de yapıları ile kendilerini belli ederler.  Doğal salça domates, tatlı biber ya da acı biberden yapılabilir. Bu özelliği ile her damak zevkine hitap eden doğal salça, yemeklerden eksik edilmemesi gereken bir lezzettir.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.