Ezo Gelin Yöresel Ürünler Pazarına HOŞGELDİNİZ

0 (533) 507 33 27
Yeni

Özel Cevizli Sucuk 250 Gr

Ezo Gelin Yöresel

Cevizli sucuk, genel olarak Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinde yapılan bir gıdadır. Yöreden yöreye değişen cevizli sucuk şıralı sucuk, şeker sucuğu, üzüm sucuğu, pekmezli sucuk, köme,bandırma ya da orcik isimleri ile de bilinir.

  • Fırsat Ürünü
  • Hızlı Kargo
  • Loh000089
29,00
-

- +
100

Cevizli sucuk, genel olarak Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinde yapılan bir gıdadır. Yöreden yöreye değişen cevizli sucuk şıralı sucuk, şeker sucuğu, üzüm sucuğu, pekmezli sucuk, köme,bandırma ya da orcik isimleri ile de bilinir.

Köken olarak Gürcistan’a ait olan cevizli sucuk, zaman içerisinde Anadolu topraklarına kadar gelmeyi başarmıştır. Çok eski zamanlardan beri Anadolu mutfaklarında tatlı olarak tüketilen sucuk, kişinin fiziksel olarak güçlenmesi için de tüketilmektedir. Yayla sucuğu, Gürcistan’da hala en çok tüketilen tatlıların arasında yer alır ve genellikle yılbaşı sofralarının baş tacıdır.

Daha Önce Hiç Sucuk Yememiş Gibi Hissedeceksiniz!

Cevizli sucuk için kullanılan iki ana malzeme bulunur. Malzemelerden birincisi ceviz, ikinci ise üzüm ya da dut şırasıdır. Sucuk yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, pekmezsin doğru sıcaklıkta ve doğru sürede kaynatılmasıdır. İpe dizilen cevizlerin, kaynamış pekmeze batırılıp asılması ile yapılan cevizli sucuk, ismini sucuk şekline benzerliğinden alır. Kaliteli bir cevizli sucuk, aynı anda hem pekmez tadını hem de ceviz tadını almanızı sağlar.  

Cevizli Sucuk Nasıldır?

Gürcü ve Anadolu mutfağında önemli yere sahip olan mum şekilli tatlıdır. 

Cevizli Sucuk Ne Zaman Yenir?

Gürcü mutfağında özellikle yeni yılda ve bayramlarda tüketilir.  Cevizli sucuk gibi gıdalar insanların kış mevsimlerinde yemeleri için yaptıkları ya da aldıkları başlıca gıdalardan biridir. Bunun en önemli sebepleri kışın enerji ihtiyacının artması ve vücut direncini artırıcı gıdalara ihtiyacın artmasıdır. 

Cevizli Sucuk Nasıl Yapılır?

Birkaç farklı biçimde hazırlanan bu tatlının başlıca malzemeleri üzüm, fındık, fıstık, ceviz ve undur. Her yörenin farklı hazırlama teknikleri olsada genel olarak ıslatılan cevizler ya da içine konulacak malzeme yıkanır daha ıslakken kaynatılan üzüm şırasına batırılıp asılarak kurumaya bırakılır.

Sağlıklı Atıştırmalık Cevizli Sucuk Faydaları

Cevizli sucuk içerisinde yer alan cevizin mineral ve vitaminlerini vücüda almak için ideal bir gıda kaynağıdır. İçeriğinde yüksek oranda potasyum barındırdığı için kalp ve damar sağlığına faydalıdır. Cevizli sucuk aynı zamandan selenyum içeren ender gıdalardan birisidir. Selenyum DNA ve bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması için vücutta bulunması geeken bir mineraldir. Aynı zamanda erken yaşlanmayı önler. Kanser hastalıklarının artmasını engeller ve üreme sistemninin sağlıklı çalışmasında önemli etkiye sahiptir. 100 gram cevizli sucuk ortalama 330-335 kalori arasındadır. Bu değerler sucuğun içerisinde kullanılan maddelere göre değişiklik gösterebilir.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.