Ezo Gelin Yöresel Ürünler Pazarına HOŞGELDİNİZ

0 (533) 507 33 27
Yeni

Antep Peyniri Taze ve Salamura

Antep Peyniri (Salamura) yeme deneyimi daha önce hiç yaşamadıysanız, Antep peyniri test ederken ağzınızda tereyağı tadını hissetmeli ve ısırırken “cıııyk” diye bir ses duymalısınız. O zaman bu pendir eyi pendirdir.

  • Fırsat Ürünü
  • İade Garantili
  • Hızlı Kargo
140,00
-

- +
195

Antep Peyniri (Salamura) yeme deneyimi daha önce hiç yaşamadıysanız, Antep peyniri test ederken ağzınızda tereyağı tadını hissetmeli ve ısırırken “cıııyk” diye bir ses duymalısınız. O zaman bu pendir eyi pendirdir.

Antep Peyniri Ne Zaman Yapılır?

Antep Peyniri, ilk baharın son dönemlerinde en en lezzetli halini alır. Gaziantep ve yöresinde üretilen, genelde koyun veya keçi sütünden yapılan bir peynir türüdür. Koyun ve keçi sütünün bol bulunduğu ilk bahar aylarında yapılarak kışlık olarak salamura şeklinde saklanır. Antep'in taze peynirle yapılan geleneksel yemekleri için ise salamura yapılmadan taze taze tüketilir örneğin; Gaziantep'te yapılan ve coğrafi olarak işaretli şekerli böreğin içine konularak tüketilebilir.

Antep Peyniri Nasıl yenir?

Tuzsuz olarak satılan peynir alındıktan sonra salamura yapılarak yıl boyunca tüketilir. Tuzsuz olarak Gaziantep yöresindeki tatlı ve yemeklerde kullanılan Antep peyniri; Gaziantep yöresinde kahvaltılarda bolca tüketilir. Kahvaltıda tuzlu salamura yapılmış peynirler tercih edilir. Salamura Gaziantep’in sıcak havasına dayanması için bol tuzla yapılır. Salamura peynir tuz oranının düşmesi ve yumuşaması için dilimledikten sonra sıcak suda birkaç dakika bekletilerek yumuşaması ve tuz oranın düşmesi beklenir, daha sonra afiyetle yenir.

Antep Peyniri Özellikleri

Peynirin üretim dönemine göre yağ oranı değişmektedir. En çok kabul gören en yağlı peynirlerdir. Yağlı peynirler genelde yaza doğru daha çok bulunur. Tuzsuz peynirin çiğneme esnasında ağızda bıraktığı tad ve çıkardığı ses peynirin kalitesini belirler. Peynirlerimiz şirden ile mayalanır. 

Antep Peyniri’nin Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri

Antep Peyniri Gaziantep ilinde üretilen ve yine aynı ilin adını taşıyan yöresel bir peynirdir. Antep Peyniri geleneksel olarak Gaziantep ilinin meralarında otlatılan küçükbaş hayvanların sütlerinden yapılan bir peynir çeşididir. Gaziantep’te “pişken” ya da “kelle” olarak da adlandırılmaktadır.

Telemesi haşlanan, yarı sert, taze(salamura yapılmadan) veya salamurada olgunlaştırılmış olarak üretilen ve tüketilen bir peynirdir. Üretimde sadece koyun veya sadece keçi sütü kullanılabildiği gibi, %50 koyun ve %50 keçi sütü karışımı da kullanılabilmektedir.

Antep Peyniri’nin Fiziksel Özellikleri

Antep Peyniri’nin görünümü homojen, gözeneksiz, pürüzsüz, sıkı, kesilince ufalanmayan, yarı sert, esnek, ağızda kolayca dağılan ve görünümü temizdir. Çiğnenmesi esnasında ağızda gıcırdama hissi bırakmaktadır. Rengi gri – beyaz arasıdır. Antep Peyniri düzgün olmayan oval (el ayası benzeri) bir şekle sahiptir. Bu şekil peynirlerin geleneksel olarak avuç içerisinde şekillendirilerek üretilmesinden dolayıdır. Oval şeklin uzun olan iki ucu arasındaki mesafe 6 ilâ 10 santimetredir.

Antep Peyniri Nasıl Yapılır, Üretim Metodu

Antep Peyniri yapımında çiğ süt kullanılmaktadır ve süt sağıldığı yerde meme sıcaklığında(yaklaşık 350C’de) şirden, kimyasal maya veya incir sütü ile mayalanır. Eski dönemlerde süt sadece incir sütü ile mayalanırdı. Çiğ sütün incir mayası ile mayalanması işlemi günümüzde nadir görülmekle birlikte genellikle çobanlar tarafından dağda otlatma esnasında gerçekleştirilen bir işlemdir. İncirin olgunlaşmamış haline “kerik” (yöresel ağız ile “kerrik”) adı verilmekte olup, olgunlaşmamış incir dalından kopartılarak kopma esnasında elde edilen koyu beyaz kıvamlı incir sütü maya olarak kullanılır.

Kerrik (İncir Sütü) İle Antep Peyniri Mayalama Nasıl Yapılır?

Mayalama aşamasında ½ litre çiğ süt için 4 ya da 5 adet kerik kopartılıp süte damlatılır. Mayalanan süt pıhtılaşması için 1–2 saat bekletilir. Oluşan pıhtı kırılmadan bez torbalara aktarılır. Torbalar meyilli bir yüzey üzerine konularak kendi halinde süzülmeye bırakılabilir veya üzerine taş konularak suyu süzdürülür. Yapılacak baskının peynir yapımında kullanılan sütün ağırlığının 1/10 ilâ 1/5’i arasında değişen bir oranda olması gerekmektedir. Süzme işlemi pıhtı suyunu tamamen atıncaya kadar devam edilmektedir.

Teleme sertleşince, telemeden kaşıkla parçalar alınıp “şeşbezi” veya “cibinlik” olarak isimlendirilen tülbentten yapılmış küçük süzek torbalara konulur. Torbaların ağzı hafifçe bükülüp sıkılarak peynirin dışının yağlandırılması sağlanır. Telemeden süzülen peyniraltı suyu bir kazana alınarak kaynatılır. Daha sonra torbalardaki peynir parçaları sıcaklığı 80 0C ilâ 90 0C arasında değişmekte olan peyniraltı suyuna atılarak 1 dakika haşlanır. Peynir parçaları kazandan alınıp tepsilere konur ve soğuması için bekletilir.

El yakmayacak sıcaklığa gelince peynirler avuç arasında sıkılarak şekillendirilir ve bu sıkma işlemi esnasında aynı zamanda haşlama suyunun da uzaklaştırılması sağlanır. Elde dilen peynir parçaları (kelleleri) iki farklı şekilde tuzlanır.

Antep Peyniri Nasıl Tuzlanır?

Uzun süre saklanmak istenen ve genellikle kış tuzlaması olarak adlandırılan tuzlama şeklinde; peynir kellelerinin üzerine kuru kaya tuzu serpilmektedir. Tuz oranı % 2 ilâ %4 arasında değişmektedir. Kuru tuzun serpilmesinden sonra peynir kelleleri tuz içerisinde 2 gün boyunca karıştırılarak bekletilir.

Bu esnada peynirlerden bir miktar daha acı su çıkmaktadır. İki günün sonunda açığa çıkan atık peynir altı suyu dökülmekte ve peynir kelleleri kuru tuzlama yapılan kaptan alınarak tuz oranı %15 ilâ %20 arasında değişen salamura suyuna konularak satışa sunulur. Kısa sürede (10 – 15 gün) tüketilecek olan ve genellikle yaz aylarında yapılan tuzlamada kuru kaya tuzu kullanılır. Ancak bu tuzlama şeklinde kullanılan tuz oranı %1 ilâ %2 arasında değişir.

Peynir kelleleri kuru tuzda 2 saat kadar karıştırılarak bekletilir. Bu aşamada yine bir miktar peynir altı suyu açığa çıkar. Bu sürenin sonunda çıkan atık peynir suyu dökülmekte ve peynir kelleleri kuru tuzlama yapılan kaptan alınarak salamura yapılmadan soğutucuda (3-5 0C) saklanır.

Bu uygulama genellikle Antep yöresinde yaşayan ailelerin kendi tüketimleri için kullanılır. Geleneksel üretimde salamuranın tuz oranının ayarlanması için taze çiğ yumurta ve zeytin danesi kullanılır. Eğer peynirler kışlık olarak saklanacaksa salamuranın tuz oranının daha yoğun olması istenmekte bu nedenle tuz oranı çiğ yumurta kullanılarak yapılır.

Tuzlu su (salamura) hazırlandıktan sonra içerisine taze çiğ yumurta atılır, eğer yumurtanın belli bir kısmı (büyük madeni para kadar bir kısmı) yüzeye çıkarsa tuz oranı uygun olur. Hemen tüketilecek olan peynirler için hazırlanan salamura suyu daha düşük tuz yoğunluğuna sahiptir.

Bu nedenle çabuk tüketilecek ürünün salamura suyunun tuz ayarlamasında yumurta yerine zeytin tanesi kullanılır. Salamura edilmiş peynirler tenekelerin ağzı lehimlendikten sonra 2 – 3 ay soğuk hava deposunda(3-5 0C) bekletilmekte ve daha sonra tüketime sunulur. Antep Peyniri dayanıklı bir peynir olup, 2 – 3 yıl kadar muhafaza edilmesi mümkündür. Antep Peyniri yarı sert ve tuzlu bir yapıya sahiptir. Tüketilmek istendiğinde yaklaşık 8-10 saat soğuk suda sabaha kadar bekletilir.

Antep Peyniri Salamura Koyun veya Keçi Sütünden

Antep peyniri salamura koyun veya keçi sütünden, Gaziantep ilinde üretilen ve de sıklık ile tüketilen bir peynir çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Marketlerde ya da diğer tüketim gıdalarının satıldığı yerlerde var olan peynirlerden daha farklı yapıda olan Antep peyniri, kaşarı andıran bir yapıya sahiptir.

Gaziantep ilinden tüm Türkiye illerine dağıtılan Antep peyniri, dilimlenirken dağılmayan bir yapıdadır. Tuzsuz Antep peyniri, yöre halkı tarafından kelle ya da pişken olarak da anılmaktadır. Antep Peynirinin Özellikleri Antep peynirinin özellikleri arasında en belirgin olanlardan biri de peynirin elastik yapıda olmasıdır. Peynir bu özelliği ile kaşar peynirine benzetilmektedir. Çok gözenekli bir yapıya sahip olmayan Antep peyniri, baştan sona kadar aynı renk tonundadır. Antep peynirinin şekli genel olarak oval yapıdadır.

Antep peyniri salamura koyun veya keçi sütünden, genel olarak keçi sütünün en çok olduğu ilkbahar aylarında yapılır. Bu peynirin en önemli özelliği yapımında kullanılan sütün seçimidir. Peynirin mayalanması için bazı yörelerde incir sütü kullanılır. Peynirin salamura olarak satılması, uzun vadede bozulmamasını sağlamak amacı iledir. Antep peyniri taze koyun veya keçi sütünden Antep peyniri taze koyun veya keçi sütünden, ülkemiz sınırları içerisinde yer alan Gaziantep şehrine ait bir peynir çeşididir.

Genel olarak ilkbahar aylarında, çiğ süt kullanılarak mayalanan Antep peyniri, kelle olarak da anılmaktadır. Şehrin bazı köylerinde pişken olarak da bilinen Antep peyniri, Gaziantep ilinde en çok tüketilen peynirlerin başında gelmektedir. Alışılmış market peynirlerinden çok daha farklı bir yapıya sahip olan Antep peyniri, her ne kadar kaşar gibi dilimlenerek yense de tadı ile hem kaşar peynirinden hem de diğer peynirlerden ayrılmaktadır.

Antep’e Gitmeden Orijinal Antep Peyniri Yiyebilirsiniz! Peynir sektöründe Antep peyniri adı altında birçok farklı peynir çeşidi satılmaktadır. Ancak Antep peynirinin orijinalliği bazı özellikleri ile kendini belli eder.

Antep peyniri alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta rengi ve yapısıdır. Antep peynirinin rengi gri-beyazdır. Peynirin yapısı ise elastiktir. Antep peyniri taze koyun veya keçi sütünden kalitesini belli eden en önemli özelliklerden biri, çiğneme esnasında ağızda çıkan gıcırtı sesidir. Ses ne kadar yoğunsa, peynir o derece kalitelidir.

Şirden Mayalı Antep Peyniri

Şirden mayalı Antep peyniri, kahvaltı sofralarında yer alan peynirlerin içerisinde en doğal olanı olarak bilinir. Şirden mayasının doğallığı ve Antep peynirinin katkısız oluşu, sofralara sağlığın konuk edilmesi anlamını taşır.

Şirden mayalı Antep peynirinin yapımı, oldukça ustalık ve sabır isteyen bir sürece sahiptir. Peynirin mayalanması için doğru sıcaklığın ayarlanması, peynirin suyunun salınması amacı ile geliştirilen teknikler, şirden mayasının oranının ayarlanması ve daha pek çok ayrıntı iyi bir peynirin ortaya çıkması için dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır.

Şirden Mayalı Antep Peyniri Sayesinde Ne Yediğinizi Bileceksiniz!

Market raflarından alınan pek çok peynir çeşidi, içerisinde katkı maddesi bulundurur. Peynirlerin uzun süreli tüketimini sağlamak için tercih edilen katkı maddeleri, uzun süre tüketildiğinde çeşitli sağlık problemlerine sebep olabilir. Bu riskleri ortadan kaldırmak amacı ile katkı maddelerinden olabildiğince uzak durmak oldukça önemlidir.  Şirden mayalı Antep peyniri, içerisinde katkı maddesi olmayan, uzun süreli tüketimi doğal yollar ile belirlenen bir peynirdir. Antep peyniri bu özelliği ile bebeklerin tüketimine de açıktır. 

Antep Peynirinin Coğrafi İşareti

Tescil No : 356

Tescil Tarihi : 04.06.2018

Başvuru No : C2017/032

Başvuru Tarihi : 20.04.2017

Coğrafi İşaretin Adı : Antep Peyniri / Gaziantep Peyniri / Antep Sıkma Peyniri Ürün/Ürün Grubu : Peynir / Peynirler

Coğrafi İşaretin Türü : Menşe Adı

Tescil Ettiren : Gaziantep Ticaret Borsası

Tescil Ettirenin Adresi : Sanayi Mah. 60092 Sok. Bina no:15 27170 Şehitkamil/Gaziantep

Coğrafi Sınır : Gaziantep ili

Kullanım Biçimi : Antep Peyniri coğrafi işaretinin adı marka ile birlikte ürünün üzerinde kullanılabilecektir. 

Şirdan Mayası

Mustafa Bey. Antep peyniri zaten şırdan mayası ile mayalanır. Kargo edilebilir. Peynir burada sadece tuzlanıp kargoya susuz olarak verilir. Siz orada üstüne suyunu ilave edip buzdolabında muhafaza edersiniz. Ancak kaynatıp ayar yapılırsa biraz zor olur sanırım.

Misafir 25 Ara 2021 23:19
Keçi, Koyun Karışık Antep Peyniri Olur Mu?

sizden bir bilgi rica edeceğim. Keçi-Koyun sütü karışık şirdan mayası ile mayalanmış tuzsuz peynir bulma imkanı var mı, var ise bu peynir Istanbul'a kadar bozulmadan kargo ile gelebilir mi ? cevabınız hayır ise, bu peyniri yapan kişilerin avuç büyüklüğünde kesilmiş peynirlerin kendi peynir altı suyunda kaynamaya yakın sıcaklıkta suyunun üzerine çıkana kadar ( yaklaşık 40 dakika ) kaynatıldıktan sonra tuzlama yapacak var mı ? Şimdiden teşekkürler.

Mustafa Erdinç 25 Ara 2021 23:15
Güvenlik Kodu
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.